Andrej Smaev - střípky z nového videa

Shybu zdar.

 

Tento článek prozatím poslouží jako krátký výtah k nejnovějšímu videu o ruském bohatýrovi jménem Andrej Smaev. Bohužel nám autor videa stále nepovolil vkládání titulků, tak budeme čekat dále a prozatím nabízíme krátký vhled do duše bohatýra. Z minulých videí jsme se o něm již leccos dozvěděli. 

 

 

Náš komentář s prosbou o povolení vkládání komunitou je pod nickem ,,mimpvz”. Můžeš podpořit palcem, aby byla naše žádost vidět. 

 

 

V mých očích je hlavním poselstvím celého videa jedno slovo: 

 

 

Potichoňku.

 

Doslova to znamená potichoučku, to asi každý chápe. V češtině to zní nepřirozeně, protože ruština si více hraje s libozvukem a ráda zdrobňuje, ale chápeš ten princip?? Cítíš tu skromnost? Každý z nás by se měl inspirovat, někde vzadu, v tichosti, tvrdě pracovat navzdory vlastnímu egu, potřebě se prezentovat a všech možných kanálech, chlubit se, sdílet. 

 

Andrej Smaev 

21 let. 

185 cm výšky, cca 115 kg váhy. 

Povoláním zámečník ve 12 hodinovém směnném provozu. 

 

O technice provedení

 

Andrej o technice přemýšlí a vnímá své tělo.

 

Technika - poslechni si, jak popisuje v 31. minutě zapojení stabilizátorů u bench pressu, jak jsou vypnuté, když jde na trénink tlaku činky v leže po delší době. 

 

Hned poté následuje Andrejův tip na úchop podhmatem pro větší zapojení horního zádového svalstva. V jeho případě tam vidím i ,,přesvalenost”, příliš velký biceps omezuje rozsah pohybu, Matvej Zlatověrchovnikov mluvil o něčem podobném. Ale z vlastní zkušenosti dělám něco podobného, ne snad, že bych měl tak velké bicepsy, ale proto, že mi dispozice v zápěstí znesnadňuje dobrý podhmatový úchop a kompenzují to lokty a ramena, což mi přináší další problémy. Proto například podhmatem cvičím minimálně. 

 

Osobně bych se moc rád podíval na jeho čísla s paralelním úchopem, který je pro většinu borců tím nejsilnějším díky kombinaci toho nejlepšího ze supinace a pronace. 

 

 

Úcta k druhým 

 

,,Můžeme se bavit o technice provedení, zda je čistá, soutěžní či neodpovídající, ale važme si každého, kdo trénuje.”

 

,,V zásadě si vážím každého sportovce. Turnikmeny (turnik je rusky hrazda, české slovo hrazdař nebo hrazdaman neexistuje,obecně je rutina plná těchto pěkných pojmenování, které bohužel v doslovném překladu nejsou ani zdaleka tak elegantní), i bodybuildery - proto, že svých cílů dosahují za pomocí nekonečných supersetů a dropsetů, neustále bolesti a ohromného odporu.

 

Trénink na videu

 

Jeho trénink na videu v podstatě zahrnuje rozcvičku s postupným přidáváním váhy - max. 3 opakování na sérii. 

 

Nakonec bere všechno, co má s sebou. A jede 8-10 sérií po 3 opakování. 

 

Další čísla, kterých Andrej ve svém tréninku dosáhl:

Bench press: 260kg x 1 +, 200kg x 10

Mrtvý tah (deadlift): 300kg x 4

Bradla: 150 kg x 1

 

O motivaci

 

Pomineme-li snahu zesílit, jeho původní největší motivací byla prostá záliba v tréninku s přáteli. Poté se všichni rozletěli do světa, a Andrej teď trénuje buď sám nebo s kamarádem Danilem. Stanovit si cíl je pro Andreje dostatečnou motivací k tvrdé práci. Bez diváků, bez potlesku, bez uznání. To je pravá vnitřní motivace. Další motivací je být vzorem pro svou nedávno narozenou dceru a samozřejmě spokojená žena :) 

 

 

Střípky z duše slovanského siláka

 

Co možná většina přehlédne, ale my si ceníme, jsou maličkosti, jako Andrejova vděčnost a hrdost na Sarovskou pramenitou vodu nebo zmrzlinu, starou sovětskou hrazdu, obyčejný montážní pás za tři stovky, který má na jeho pase odnošeno víc než všichni turnikmeni Tvého města dohromady. 

 

Jeho názor na mediální pozornost a přesun do velkoměsta typu Moskva za sponzory a jinými podmínkami? Nemohl by denně cestovat hodiny po městě, místa má rád klidná, kde nejsou davy lidí. Neláká ho trénovat ostatní, prodávat tréninkové programy online, chození na krásná nová hřiště, protože má raději svůj klid, práci a rezavějící hrazdu ve škole kousek od domu v místě, kde vyrostl,

 

Adam Raw

 

Cca před rokem si začali psát, vyměňovat tréninková videa, sdílet své zkušenosti.  Adam jedno video o Andreji vytvořil. Bez toho by o něm nikdo nevěděl. Andrej nás ale utvrzuje v tom, že pro něj se tím nic nezměnilo. Sociální sítě pro něho nemají význam, baví se se svými blízkými a známými v každodenní realitě, více nepotřebuje. 

 

Andrej dále zve do Sarovské oblasti každého, kdo si chce zatrénovat - avšak ne pro natáčení videí, ale kvůli společné tvrdé práci, radosti z tréninku, výměně zkušeností.

 

Vzhled - muskulatura - forma

 

Andrej potvrzuje, že právě hrazda je jediným stabilním prvkem za celou dobu jeho tréninku a svůj vzhled a formu připisuje zejména shybům s přidaným závažím, S činkami a volnou váhou obecně trénuje pouze cyklicky, nikoliv neustále. 

 

Rady začátečníkům

 

Důležitý je odpočinek mezi tréninky a pravidelnost, nic víc. 

 

Strava - Andrej jí příliš neřeší, jí - teď v létě - dva až třikrát denně. A ne, zámečník v malém městě si na sypačku skutečně nevydělá.

 

 

Shrnutí v mých očích

Mluví mi z duše, tento muž. Když se porozhlédnu kolem sebe a vidím, co vytváří jeho vrstevníci, jak se baví a jaké mají o života očekávání, Andrej působí jako jejich otec. A vědomí, že na světě je více podobných, skromných a zemitých borců, mi dává víc chuti do života i do dnešního tréninku než všechna uložená videa. 

 

Díky Andreji, že jsi takový. Díky Adame, že jsi ho ukázal světu. Děkujeme chlapcům v Rusku, že si dali práci za Andrejem zajet a pohovořit s ním.   

 

Zdraví a sílu bohatýre!! 

 

Nechť slouží příkladem nám všem.