Historie workoutu z našeho pohledu

Rozhodli jsme se trochu navázat na náš článek o těch kteří nás inspirují, a protože jejich počátky sahají do samé historie workoutu takového, jak ho známe dnes z internetu i ze života, prohrábneme vlastní vzpomínky a pokusíme se o přehled jakýchsi mediálních kořenů workoutu. Proč mediálních? 

 

Kdo má rozum otevřený, ví, že mladí kluci na hrazdách létají již desítky let, zejména v U.S.A, kde jsou pláže lemovány konstrukcemi, a kde se zrodily osobnosti jako Jasper Benincasa, jehož silové kousky na hrazdě dodnes nikdo nezopakoval, stejně tak byli již v dobách zrodu fitness scény borci, kteří drtili tuny v kategorii weighted calisthenics, protože věděli, co se musí a základní cviky na bradlech či hrazdě nechyběly v jejich rutinách. Shyby a kliky se dělají od nepaměti. Tyto doby ale nepamatujeme a stejně bychom se o legendách a rutinách bez moderních komunikačních vymožeností nedozvěděli.

 

Budeme trochu skákat od jedné národní scény k druhé, zdánlivě bez řádu, ale provázanost týmů a osobností skrz tehdejší komunikační prostředky včetně prvních vzájemných návštěv napříč kontinenty nám nedává jinou možnost. Všichni o sobě věděli a podporovali se.

 

Podíváme se až do doby po roce 2000. To se rozmach internetu do všech domácností postaral o první přivítání kalisteniky a Ghetto/Street workout videí davem. Na Youtube se objevila první videa. Každý zná Hannibala a Barillu, jedno z prvních, a stále nejlegendárnějších, toto video poslalo na kovové trubky tisíce kluků a kdo je pokorný, nikdy nezapomněl.

 

 

Hannibal for king dnes vyráží na cesty po světě, aby pomáhal rozvoji kultury, coby host se účastní soutěží i setkání, tzv. jamů - které mají svůj původ právě v U.S.A, kde soutěže jako legendární N.B.X.A. vždy nesly mnohem hlubší poselství než jen soupeření o pohár či medaili. Šlo o spojení týmů z politicky a rasově nepohodlných čtvrtí plných kriminality a sociálních problémů. 

Šlo však také o setkání přátel bez ohledu na původ, barvu kůže či politický názor, o sdílení metod a znalostí, vzájemné se posouvání výš, na těchto akcích vzkvétala kultura pouličního tréninku s vlastní vahou. Tam se tvořila historie. Jen hrazda, bradla, zem, pohyb, vzduch, přátelství, motivace a tvrdá práce.

Ve stejné době už své rutiny z newyorských parků sdíleli i BarBarians, Beastmode, Highlandaz, Bartendaz a spoustu dalších.


Beastmode - parta přátel kolem Lorda Vitala, stokilové bestie, jela vždy hardcore, tisíce opakování, den co den, to není pro každého, a tihle borci se na svou úroveň dostávali roky.

 


Viděli jste D300, Juice, nebo Phorma? Právě Phorm je zajímavý svou ,,zpovědní” činností, jeho ,,StrictlyBarTalk ” interview s osobnostmi celé newyorské scény budou motivovat i za třicet let!

 


BarBarians v čele se Zefem Zakavelim, celosvětově uznávanou osobností, ale také neskutečně skromným makáčem, již tehdy založili diskusní fórum. Všichni členové BarBarians zde sdíleli své zkušenosti a s pomocí měsíčních výzev a jiných akcí celá komunita rostla jako z vody. Již v té době vznikali bratrské skupiny v Anglii či na Ukrajině a v Rusku.

 

 

Jejich BBR - BarBarians requirements jsou dodnes známé, zkouška trénovanosti, umožňující vstup do rodiny. O triko se zlatými křídly Grifona se pokusilo už mnoho lidí.


Highlandaz - kdo nezná borce jménem Bandana Redd, nezná kořeny. Svou aktivitou výrazně přispěl k popularizaci kultury.

 


BarTendaz rovná se G.I.A.N.T. Stovky seminář na školách, desítky venkovních akcí, veřejné tréninky, děti i starci, tento chlapík s kloboučkem ovlivnil tisíce lidí napříč Státy. Health is wealth. Zdraví je bohatství.

 


Ne všechny týmy a především jejich osobnosti si byli úplně blízké, ale respektovali se a kultura calisthenics šla nahoru.

 

Zmínili jsme BarBarians fórum. Ve stejné době už fungovalo ruskojazyčné fórum www.turnik.org (,,turnik” znamená rusky hrazda), organizované sice z Ukrajiny, ale zasahující celou východní Evropu s přesahem až do Kazachstánu. 

 

Fórum se věnovalo všem aspektům tréninku a početná komunita rostla den ode dne. Pro mě osobně to byl spolu s fórem BarBarians jediný zdroj informací. Odsud směřuje druhý proud největší inspirace, která zrodila tento fenomén. Východní Evropa je počtem i úrovní atletů druhým výrazným centrem na světové mapě tréninku s vlastní vahou. Vždyť hrazdy a bradla tam jsou na každé základce, v každém dvoře. Denis Minin, Valentin Novikov, Jevgenij Kočerga, Vitalij Šovkopljas, výčet by byl nekonečný. Právě Ukrajina byla jedním z prvních míst, kde šampionát přivítal hosty z New Yorku včetně Zefa Zakaveliho a nastartovali obrovský boom.

 


Když už jsme v Evropě, jedním z členů (dnes už bývalým) UK Barbarians, britské větve, je Lee Wade Turner, kdo by ho neznal, neopomenuli jsme ho ve výčtu legend v jednom z minulých článků. Sai Ngo, Migs, UK Jay - že nevíš, o koho jde? Tak googluj, protože bez těchto kluků by to všechno možná vypadalo jinak. Jejich nejstarší videa měla pro scénu a její kulturu větší přínos než kdy bude mít kdokoli z nás.

 

Připomeňme si jeho začátky:

 

V dobách, z nichž pochází videa, se borci nehonili za rekordy a předháněním se, poměřováním ega, ale zveřejňovaly se výzvy pro začátečníky i pokročilé, běžné série, nic extra - zdálo by se měřítkem úrovně atletů dneška. Ale docenit historický význam musí každý, tím spíše, že všichni tito borci jsou stále činní a jejich úroveň je stále top, přestože jejich věk je již dvojnásobný oproti ,,hvězdičkám” dneška.


A co u nás? V ČR je to prosté. Klíčové jsou dvě osobnosti: Láďa Přidal a Adam Raw.

 

Láďa Přidal je z Brna. Pro mě osobně bylo jednou z největších motivací je tohle video:

 

 

Láďa začínal od nuly, jel sám, denně dřel, a jeho progres mluví za sebe. Spolu s kamarádem XiOnem založili CzechWorkout. Láďa nikdy ,,neplnil přední stránky”, nezveřejňoval každodenní vývoj, ale jeho občasná akce stála a stojí vždycky za to. Jeho ,,strict sets and reps” styl vyvede z omylu každého, kdo by chtěl poukazovat na případné nedostatky.

 

Šel si za svým snem, a spolu s XiOnem navštívili N.B.X.A. turnaj, seznámili se a zatrénovali s legendami kultury, včetně samotného Hannibala. V průběhu let si zatrénovali i Beastmode, Meckanimalem, King Gatorem a spoustou dalších..

Nejde vidět, ale Láďa pořád tvrdě maká, ve svém domovském Brně rozjel partu, která nezahálí a maká.


Provázanost pokračuje, protože Láďa od samého počátku přátelí s Adamem Raw. Toho snad netřeba představovat, zasloužil by si samostatný článek, je jednou z největších osobností nejen českého, ale i světového workoutu a jeho vliv na stovky a tisíce mladých i starších lidí je nezpochybnitelný.

 

Když jsme ale zmínili Adama, víte, kdo byl jeho mentorem? LBM! LittleBeastM, bývalý člen BarBarians, původem z Holandska, dnes žijící na Slovensku, byl od počátku součástí zrodu české scény. Takový je další z nekonečné řady příkladů provázanosti světové scény, na níž hraje i v současnosti Česká republika významnou roli.

 

Bez minulosti by však současnost nebyla a videa, rutiny, či jen samotný příklad kmotrů scény nesmí být zapomenuty. Protože heslo ,,Back to Basics” - zpátky k základům, si můžeme vyložit i historicky, ctěme kořeny a vracejme se k nim, jen tak si zachováme pokoru a píli.