Hrazda není vše!

Hrazdě zdar!

 

Pravidelně přinášíme tipy pro milovníky shybů a cvičení na hrazdě, ale samozřejmě to není to jediné, co bys měl dělat, abys své tělo i ducha udržel v kondici. Už jsme o tom nedávno psali v článku o všestrannosti.

 

Shyby nejsou to jediné, co děláme!

 

Naopak, omezování tělesného tréninku pouze na tahové cviky, nebo ještě hůře specializace - ať už za účelem účasti na soutěžích nebo honění trika (čti - ega) před ostatními, v okolí či v internetovém prostoru - vede pouze k nerovnováze a v očích každého realisty především nulovému respektu! 

 

Nejen pro tréninkovou dlouhověkost, ale i z důvodu celkového zdraví a optimalizace kvality života doporučujeme mužům i ženám složit si tréninkový mix z těchto základních pohybových vzorců: 

1. Shyby - vertikální tahový cvik. Klíčový cvik, zpevňuje záda, paže i ramena, posiluje úchop. Protahuje páteř a pomáhá ji udržet zdravou. 

 

2. Horizontální tahový cvik, např. přítah k hrazdě s patami na podložce (zemi, židli atd.). V případě, že máte k dispozici kettlebelly, činky nebo osu s kotouči, variantou je i přítah zátěže k hrudníku ve stoje.

 

3. Vertikální tlakový cvik + statika - kliky ve stojce, kliky na bradlech, popřípadě výtlaky zátěže nad hlavu (kettlebell press, military press atd.)

 

4. Horizontální tlakový cvik - nejvíc nasnadě je klik. Kdo má raději volné váhy - benchpress je stará dobrá jistota. 

 

5. Statické cviky - především most, pružná páteř je zdravá páteř. Stojka - může být i alternativou vertikálního tlaku pro ženy. 

 

6. Neméně důležitý je trénink spodní poloviny těla!! Nohy nás nosí celý život, čím silnější je máme v mládí a zralém věku, tím větší je šance, že nás budou spolehlivě držet i ve věku pokročilejším a ve stáří. Tento faktor je pro kvalitu života ve stáří klíčový a opomíjený. Silné a zdravé tělo nemusí znamenat delší život, ale rozhodně znamená méně trápení a samostatnost.

 

a. Dřep

b. Výpad

c. Výskoky

d. Sprint

e. Běh

f. Kopce, hory, schody

Fyzickým tréninkem to ale nezačíná ani nekončí! 

 

7. Otužování - číslo 1 v optimalizaci zdraví. Posiluje imunitu, zbystřuje smysly i mysl, pomáhá proti zánětům. Opačný extrém - saunování, má rovněž své místo v procesu optimalizace zdraví. Začni pomalu, 10-15 vteřin, a pomalu přidávej. Nezapomeň zhluboka dýchat, během několika vteřin přestaneš nízkou teplotu vody vnímat.

 

8. Celistvá, různorodá strava - vyhýbej se přemíře zpracovaných, uměle vyrobeným potravinám, rafinovanému cukru a ztuženým tukům. Přiměřeně kombinuj všechny makronutrienty, nic nepřeháněj. Střídmost a vysoká kvalita přináší kvalitu i Tvému životu a tréninku.  

 

9. Omezení konzumace toxických a návykových látek - alkoholu, cigaret a tvrdých drog. O jejich vlivu nemá smysl diskutovat, negativně ovlivňují i regeneraci a celkově zdraví. Nebavíme se tady o sklence vína :) Opět, primární je střídmost a kvalita.

 

10. Maximální možná doba strávená na čerstvém vzduchu a slunečním svitu, a to včetně rán a večerů. Moderní doba posadila obrovské množství lidí do kanceláří a budov, s tím lze jen těžko něco udělat. Pak je ale nutné to kompenzovat. Nevynechej žádnou příležitost. Sám uvidíš tu změnu. I jen krátká procházka lesem nebo výlet do kopců je další možnost

 

11. Zvaž návštěvu fyzioterapeuta s dobrou reputací - často si s sebou neseme vady pohybových vzorců, které v dlouhodobém horizontu způsobují vážné problémy, které může fyzický trénink jen prohloubit. Investice do vlastního zdraví má vypadat právě takto, nikoli hromada pseudovitamínů a jiných zázračných prášků.

 

12. Hry a učení se nových dovedností!