Workout - streetworkout - kalistenika - weighted - základní pojmy

Zdravíme všechny streetworkoutery, milovníky weighted calisthenics i každého, kdo prostě rád cvičí nebo třeba zatím jen sleduje workout videa na Youtube a ještě se třeba neodhodlal začít. 

 

Tento krátký článek vznikl, protože ve Shybech máme rádi pravdu, trochu umíme anglicky a s nelibostí sledujeme, jak se další a další nejostřejší borci ve městě snaží objevit Ameriku

 

Rozhodli jsme se proto, že zkusíme nabídnout pohled pod pokličku základních termínů jako street workout, kalistenika/calisthenics, workout, weighted calisthenics a freestyle.


Back to Basics

Začněme od kořenů

V dobách, kdy fyzická síla a tělesná zdatnost byly absolutním standardem a snaha o dosažení těchto atributů začínala systematicky už od dětství, nechodili obyvatelé antických civilizací cvičit na stroje nebo do přeplněných sálů. 

Ne snad proto, že by neměli podobné budovy, naopak. Ne snad proto, že by neznali páku či kladku. Používali je denně. Tito lidé, ať už šlo o vojáky či řadové občany se tužili venku - na čerstvém vzduchu. 

Trénovali poctivě, systematicky, smysluplně, a to za toho pomocí nejdokonalejšího nástroje - vlastního těla, popřípadě s využitím toho, co nabídla příroda. 

Cviky jako klik, sed-leh, základní shyb jsou dodnes součástí školního tělocviku i výcviku ozbrojených složek většiny zemí.


Kalisthenika

Od řeckých slov kalos a sthénos, v překladu krása a síla, vzniklo slovo kalisthenika, angl. calisthenics, doslova ,,krásná síla”. 

Běh, skok, dřep, shyb, klik a další základní pohybové vzorce reprezentují podstatu kalistheniky dodnes. Kalistheniku znali předváleční siláci jako Eugene Sandow, znali ji kulturisté z Venice Beach v čele s Arnoldem Schwarzeneggerem, vojáky už jsme zmínili, trénink vězňů je na kalisthenice postaven. 

Je důležité ale zmínit úplně jinou skupinu, obyvatele chudých černošských čtvrtí v USA. Epicentrem zemětřesení na poli fyzického tréninku se stal New York a jeho Harlem, Bronx, Brooklyn. Mladíci bez peněz a s dostatkem volného času začali navštěvovat dětské parky a nejrůznější konstrukce za účelem zvýšení kondice a síly. Protože jejich život neměl takřka žádná pravidla, neměl je ani jejich trénink. 

Bez tutoriálů a jiných vodítek začali denně dřít a později se i srovnávat a navzájem podporovat ve vytvořených týmech, skoro rodinách. 

V ghettech se zrodil Ghetto Workout, praotec dnešního Street Workoutu, pouličního tréninku.


Gheto Workout

Protože Ghetto je vždycky Street, na ulici, ale Street není vždycky Ghetto, logicky se ujal právě nadřazený pojem, a Street Workout bouřlivě vznikal spolu s prvotní masovou motivací v podobě videí a internetových diskusí. Každý zná jména jako Hannibal for King, Beast nebo Zef Zakaveli.


Workout

Zastavme se krátce u důležité složky - slova Workout: toto slovo vzniklo z původního anglického slovesa work out, s hlavním významem přijít na něco, vymyslet něco. Významem, který nás zajímá - je cvičit, posilovat. 

 

Podstatné jméno workout tedy znamená cvičení, posilování, původně vyjadřované slovy jako exercise, train, practice. KAŽDÉ cvičení či posilování. Strongman, tahající půltunové kufry, teta cvičící kalanetiku doma u televize, strejda zvedající už třicet let své dvě staré činky, a mladí, kteří trénují shyby na hrazdě nebo se snaží o první muscle-up na gymnastických kruzích.

Masové rozšíření finančně nenáročného a všeobecně dostupného Ghetto/Street workoutu ale způsobilo, že nejen na jeho scéně, ale i v jiných oblastech fyzického tréninku Workout nahrazuje Street workout a částečně i kalistheniku, s čímž však zcela nesouhlasíme. Trénink s vlastním tělem obecně, jak ho dnes známe, můžeme dnes rozdělit do kategorií

 

1. Základní kalisthenika - Sets and reps - basics, základní cviky, shyby, kliky, dřepy, výpady, vznosy v sériích, často v neuvěřitelných počtech, žádné vymýšlení. 


2. Freestyle - Spojování obtížnějších statických prvků a náročných variant základních cviků do kombinací, kritériem je tvořivost a originalita, mnohdy však na úkor zdraví - kritéria hlavního. Rovněž bývá doprovázeno opomíjením tréninku spodní poloviny těla. Právě Freestyle je trochu symbolem vývoje Workoutu - oslnit a vyhrát. 


3.Weighted sets and reps nebo weighted calisthenics - Ryzí podoba absolutní síly - základní cviky s vahou přidanou na opasku či ve vestě v případě shybů či kliků na bradlech, nebo na ose v případě dřepů - protože základem kalistheniky je všestrannost a komplexnost! 

A právě weighted calisthenics a basic sets and reps jsou nadřazeny freestylu, protože svou podstatou odpovídají původnímu antickému ideálu.

 

Streetworkout


Na ulici cvičte Street Workout. Indoor Street workout gym je ve své podstatě nesmysl, protimluv. Dále, ve fitku nejste na ulici, ale kalisteniku tam samozřejmě trénovat můžete, to samé doma.

Na závěr je nutno připustit a politovat, že ještě nejspíš vzniknou další pokusy o přejmenování tohoto fenoménu, stejně jako pokusy vytvořit úzce konkretizovaný sport, nedejbože ho dostat například do televizních přenosů. Kalisthenika a trénink s vlastní či přidanou vahou je mnohem víc než šampionát nebo soupeření

Je to kultura, vyjádření zodpovědnosti k vlastnímu životu a své osobnosti. Místo rozdělování by měl spojovat

Jinak ti borci nahoře jsou kluci z Gazy..