Základní principy tréninku

Shybu zdar! 

 

Street workout, ghetto workout, kalistenika, workout - jména se mění, principy zůstávají. Za posledních deset let se z pouličního tréninku stal sport, z nadšenců sponzorovaní atleti, z komunit týmy. Z několika videí populární fenomén, sytící obsah sociálních sítí. 

 

Co se však nezměnilo, je podstata. Trénink základních cviků s vlastní a přidanou vahou s cílem zvýšit komplexní sílu, vytrvalost, svalovou hmotu spolu s vyztužením zdravím a života samotného, a to za použití minimálního vybavení: hrazda, bradla, rovná zem, kruhy, stálky, magnezko případně pásek s řetězem a pár kotoučů nebo kettlebell. 

 

Dále se nabízí mnoho směrů, kterými se ubírat, ale všechny mají, nebo by měly mít společné: základní principy tréninku. 

 

Neobjevíme Ameriku, ostřílení borci to snad ani nemusí číst, ale z vlastní zkušenosti víme, že člověk se ve víru rostoucích výkonů snadno nechá unést a ignoruje signály těla, nedostatky všeho, co kvalitu tréninku ovlivňuje a následkem jsou zranění, v lepším případ pouze stagnace. Co tedy tvoří základní principy tréninku?

Následující výčet není seřazen podle relevance.

 

  1. Poznej sám sebe - trénink s vlastním tělem rovná se jeho poznání. Úroveň, na kterou se dostaneš, je přímo úměrná tomu, nakolik poznáš vlastní tělo, jeho specifika a potřeby. Poslouchej signály, akceptuj rychlost progresu, kterou tvoje tělo zvládá. Každý má jiný genetický základ, i když anatomie je společná. 
  2. Tvořit, ne bořit - už jsme o tom psali. Trénink co trénink nahánět maximálky podle pravidla ,,když nemůžeš, můžeš ještě jednou tolik" je neudržitelné. Občas je to nutné, ale nemůžeš tak jet celou dobu. Pokud ti trénink pomáhá zvládat psychické problémy, je ještě mnohem důležitější na toto myslet. Nejezdi všechny série do mrtva, přemýšlej nad celkovým objemem  práce, nadřazuje techniku ostatním parametrům.  
  3. Cyklování zátěže - Je důležité střídat intenzitu a objem - těžký a lehký trénink, případně i střední. Po těžkých cyklech zařazuj deload - týdenní období lehkých tréninků s důrazem na regeneraci fyzické kapacity a centrální nervové soustavy. Půjdeš nahoru.
  4. Postupné přetěžování - chápej jako zvyšování zátěže. Jak se můžeš posouvat kupředu, když postupně nezvyšuješ odpor a zátěž? Nebavíme se o přidávání jednohou kotouče každý trénink, ale dlouhodobého průběžného navyšování zátěže. Určitě si vedeš deník ;)
  5. Spánek a strava - musíme k tomu ještě něco říkat? Nalezni rovnováhu mezi sociálním životem a zdravým životním stylem a všechno ve tvé životě půjde nahoru. Dlouhodobě.
  6. Komplexita -  tlaky, tahy, spodní polovina tělo, ale třeba i krk, úchop, střed těla a stabilizátory. Jsi tak silný, jak je silný nejslabší článek, tak na to pamatuj. 
  7. Staré i nové - Zůstaň u prověřených metod, ale novotám se nebraň. Každý si najde svůj styl, oblíbené rutiny, ví, co mu funguje. Jednou za čas ale zkus nabourat rutinu novým přístupem, i kdyby se jednalo pouze o změnu úhlu. Koneckonců i pověšené kettlebelly jsou jiné než kotouče, i když váha je stejná. Zkoušej trénovat s osou, jednoručkami, zaměř se na mobilitu, sílu v různých pozicích. 

 

Netřeba neustále šokovat novými poznatky, rekordy, neskutečnými videozáběry. Základy je nutné připomínat neustále. Shybu zdar!!

 

mceclip0