Zpomal a zrychlíš

Zpomal, abys urychlil svůj progres. Že Ti to nedává smysl?

 

Mělo by. Je fajn, že v tréninku vyskočíš na hrazdu a šviháš jeden shyb za druhým, jedeš jako píst v nabušeném osmiválci. Dáš jich stovky v nekonečných sériích. Perfektní. Máš sílu, výbušnost, vytrvalost.

 

Ale napadlo Tě někdy udělat to úplně jinak?

 

Příklad? Níže ve videu je tzv. ,,Impossible Pull-up”. Je to jednoduché, 1 min nahoru, 1 min dolů. 120  vteřin v pohybu, 120 vteřin v tenzi, v zátěži. Do tréninku to zařazuje spousta borců, mezi nimi třeba Zef, a rád, ví proč:


Jasně, abys mohl provádět jeden shyb 120 vteřin, musíš prve na hrazdě 120 vteřin vydržet !! Ale tak jako každý cvik a pohyb, i tento má svou progresi a proto se neboj začít na nižších číslech, a postupně se dostaneš až ke dvěma minutám.

 

Takový trénink klade absolutně odlišné nároky na cvičence. Eliminuje inerci pohybu, tedy žádné odrazy silou šlach ve spodních polohách. V kombinaci s pauzami a statickým držením jednotlivých pozic se stává pomalé provedení mocným nástrojem každého atleta, bez ohledu na jeho úroveň.

 

Pomalé provedení skokově zvyšuje Tvé uvědomění vlastního těla. Ucítíš každý sval, který pracuje, uvědomíš si fyziologické dráhy končetin, jejich propojení skrz klouby a to, jakým způsobem a v jakém rozsahu kouby pracují. Zapojíš i malé svalové struktury, stabilizátory, střed těla. Soustřeď se i na svůj dech. Stoprocentně vnímáš přítomný okamžik, Tvé tělo a Tvá mysl je jeden celek.

 

Máš pocit, že jsou pro Tebe shyby a kliky, a to na zemi i na bradlech příliš lehké? Zkus si pohrát s tempem Tvých opakování. Místo 20 klasických si dej 5 shybů s pětivteřinovou fází přítahu, pětivteřinovou pauzou v horní pozici, pětivteřinovou pauzou s čelem u hrazdy a pětivteřinovým spuštěním.

 

Nejsi ještě na takové úrovni? Zkus série po 1-3 opakování s pauzou nahoře, s čelem na hrazdě a dole.

 

Další tip: 20 vteřin nahoře, 20 s čelem na hrazdě,  a 10 shybů !! 

 

Sám jsem to zkoušel po dlouhé pauze kvůli zranění a vyhořel jsem u pátého!

 

Co třeba kliky na zemi? Snadné, myslíš si. Tak si dej 10 pomalých s dvouvteřinovou pauzou dole a pak deset rychlých. Nebo střídej 5 pomalých a 5 rychlých.

 

Tato technika funguje fantasticky u začátečníků, a to zejména v negativní fázi, tzn. u shybu při spouštění, kdy se brzdíš proti gravitaci. Snažíš se spouštět co nejpomaleji.

 

Statické držení jednotlivých pozic je rovněž skvělým pomocníkem při tréninku začátečníka.

 

Můžeš se podívat na našem videu:

 


Obě techniky se dají účinně propojit. Jsou to základy, a těch se nikdy nezříkej! Ať už se zuby nehty drápeš nahoru, nebo na hrazdě létáš jako pružina, zařazuj je do tréninku a uvidíš, jak zpomalení zrychlí Tvůj rozvoj !